Prirodan je izvor svih hranjivih sastojaka, u potpunosti prilagođeno potrebama i dobi baš Vašeg djeteta.
Bioaktivni sastojci u majčinom mlijeku toliko su jedinstveni, da ih se ne može kopirati ni umjetno stvoriti. Iako je tehnologija napredovala, nijedno nadomjesno mlijeko ne uspijeva do kraja oponašati sastav majčinog mlijeka. Ono i dalje ostaje „čudo prirode“!
Zato drage mame budite sigurne da je Vaše mlijeko u prvih šest mjeseci najbolja hrana koju možete ponuditi svojem djetetu. I ne samo to!
U današnje vrijeme kad je sve puno kemije, od zraka kojeg udišemo, hrane koju kupujemo i pića koja pijemo, mislim da je itekako važno svakom djetetu pružiti dobar start i temelj u prirodnoj ishrani. A što može biti zdravije i prirodnije od majčinog mlijeka!?
IMUNOGLOBULINI
Majčino mlijeko, osobito u prvim danima (kolostrum), ali i kasnije obiluje imunoglobulinima koji štite bebin organizam od vanjskih bakterija i virusa. Do porođaja beba je u majčinom trbuhu bila zaštićena u sterilnoj okolini i iz majčine krvi dobivala je sve što joj je bilo potrebno za obranu, te pravilan rast i razvoj. Tako se je priroda pobrinula da rođenjem dijete ne ostane nezaštićeno, već opet putem majke, odnosno njenog mlijeka dobiva sve potrebne hranjive tvari, te gotova antitijela dok ne izgradi svoj vlastiti obrambeni sustav. Zato je vrlo važno dijete isključivo dojiti prvih 6 mjeseci, te dojenje nastaviti uz dohranu barem do prve godine života.
MASNOĆE
Masnoće sudjeluju u izgradnji živčanog sustava i uz ugljikohidrate (šećere) glavni su izvor energije.
Majčino mlijeko sadrži nezasićene masne kiseline koje su savršeno iskoristive i lako probavljive.
UGLJIKOHIDRATI
Mliječni šećer, zvan laktoza, nalazi se i u kravljem mlijeku koje je po hranjivosti isto, no u majčinom mlijeku sadrži oligosaharide koji potiču razvoj zdrave crijevne flore.
BJELANČEVINE
Majčino mlijeko sadrži dvije bjelančevine-KAZEIN i LAKTALBUMIN.
Laktalbumin je lakše probavljiv i prevladava u sastavu majčinog mlijeka, dok je kazein teže probavljiv, te se u želucu zgrušnjava u lopticu. Kravlje mlijeko sadrži veći udio kazeina, zato češće teže pada na želudac i slabije je iskoristivo.
VITAMINI I MINERALI
Majčino mlijeko sadrži vitamine i minerale, optimalne za dijete. Zato je bitno da majka bira i kombinira zdrave i raznovrsne namirnice u svojoj prehrani. Ovisno o tome čime se majka hrani, dijete putem mlijeka upoznaje različite okuse i mirise, što kasnije uvjetuje zdravije prehrambene navike.
VODA
Majčino mlijeko istovremeno gasi i glad i žeđ, jer su sve hranjive tvari, vitamini, minerali i imunoglobulini otopljeni u vodi u idealnom omjeru.
Čak i ljeti, ako majka pije dovoljno tekućine i dijete doji po želji.
U početku svakog podoja mlijeko je vodenastije, te prvo utažuje djetetovu žeđ, a kasnije postaje sve gušće i hranjivije.
TEŠKOĆE KOD DOJENJA
Iako dojenje izgleda tako jednostavno i prirodno, što uostalom i je, često ne ide tako glatko ispočetka. Često se javlja manjak (ili višak mlijeka), ragade na bradavicama, mastitis i upale...no isplati se potruditi. A priroda je i ovdje ponudila brojna rješenja, u obliku čaja, obloga, melema...kako bi mame tegobe prebrodile što lakše i nastavile uspješno dojiti svoje dijete.
NEDOVOLJNO MLIJEKA
Na samom početku dojenja, javlja se KOLOSTRUM, kojeg ima manje, prozirno je žućkaste boje, te ima vrlo važnu zaštitnu ulogu-daje aktivna antitijela djetetu. U tom periodu dijete vrlo često traži dojku, pa neke mame mogu pomisliti da nemaju dovoljno mlijeka jer je dijete „stalno gladno“. No, to nije istina, ritam se tek mora uskladiti, i nakon nekoliko dana ili tjedana dolazi pravo zrelo mlijeko koje ima veću hranjivost.
Majka iscrpljena od poroda i brigom za novog člana, ponekad zaista nema dovoljno mlijeka za malog gladuša, te ju dojenje može dosta iscrpljivati. Mješavina piskavice, komorača, anisa, koprive, bazge, melise...potaknut će stvaranje mlijeka na prirodan način.
Grčka piskavica (Trigonella foenum graecum) djeluje kao prirodan oksitocin koji ima glavnu ulogu za otpuštanje mlijeka. Bogata je esencijalnim masnim kiselinama, fitoestrogenima i saponinima koji utječu na povećanje žljezdanog tkiva dojke i veću proizvodnju mlijeka. Tradicionalno se koristi stoljećima.
Anis sa svojim estrogenima, koji stimuliraju otpuštanje prolaktina, ima galaktogeno djelovanje, tj. povećava proizvodnju mlijeka, dok komorač pomaže pri procesu otpuštanja mlijeka. Ukoliko beba ima grčeve, komorač i anis će djelovati umirujuće kroz majčino mlijeko.
Kopriva i bazga djeluju kao biljni tonici za jačanje otpornosti majke, brži oporavak i borbu protiv anemije, a uz to povoljno djeluju na stvaranje mlijeka.
Melisa i kamilica djeluju protiv napetosti i nervoze, te blagotvorno na probavni sustav.
ČAJNA MJEŠAVINA „dok mama čaj pije, dojenče gladno nije“
Grčka piskavica (Foenugraeci semen) 20 g
Anis (Anisi fructus) 20 g
Komorač (Foeniculi fructus) 20 g
Kopriva (Urticae herba) 20 g
Bazga (Sambuci flos) 20 g
Matičnjak (Melissae folium) 20 g
Kamilica (Matricariae flos) 20 g
Ova čajna mješavina vrlo brzo i uspješno poboljšava laktaciju kod majki. Kad se laktacija uspostavi, doza čaja se obavezno mora smanjiti ili prekinuti, pa opet uzeti po potrebi-kod smanjenog izlučivanja mlijeka koje se javlja kod skokova u rastu, stresu, bolesti...
MASTITIS
Ponekad beba ne posiše svo mlijeko ili ono lako ne prolazi kroz začepljene kanaliće, pa zarobljeno u dojci može izazvati nabreklost, toplinu, bol, ali i upalu-mastitis.
Oblozi od kupusa pokazali su se veoma djelotvorni, ukoliko simptome počnete odmah ozbiljno shvaćati.
List kupusa potrebno je lagano zgnječiti (da pusti sok) valjkom za tijesto, i koristiti kao oblog između dva dojenja. Ono će smanjiti upalu, toplinu i nabreklost.
Isto tako i oblozi od čaja melise, komorača ili mažurana mogu pomoći.
U svakom slučaju, vrlo je važno nastaviti s dojenjem i pobrinuti se da beba potpuno isprazni dojke.
Kako bi razbili kvržice i pomogli otčepiti kanaliće, lagano masirajte dojke nevenovim uljem.
POPUCALE BRADAVICE
Ubrzo nakon poroda, vrlo čest problem su popucale bradavice. To može biti vrlo neugodno i učiniti dojenje bolnim. Uzrok je nepravilan položaj djeteta koje treba obuhvatiti cijelu aureolu oko bradavice.
Idealno i priručno rješenje za to je da par kapi svog mlijeka ostavite da se osuši na bradavicama između dva dojenja.
Pomoći može i nevenovo ulje, kokosovo ulje (mast), pročišćeni lanolin.
Kod jačih ragada, napravite čajnu kupku od hrastove kore i korijena bijelog sljeza. Tanin iz hrasta i sluz iz sljeza pridonijet će bržem zacjeljivanju. Kupkom možete ispirati bolne bradavice ili namočiti blazinicu vate te držati kao oblog.
MAJČINO MLIJEKO KAO LIJEK
Kao što sam već spomenula, majčino mlijeko može biti lijek za osjetljive i popucale bradavice, ali i za upaljene, crvene oči, začepljen nos, suhu kožu, jačmenac i konjuktivitis...i vjerojatno još mnogo toga.
U sezoni prehlada, viroza i gripa, pojačanim dojenjem najbolje štitite svoje dijete dajući mu potrebna antitijela. Dobije li dojeno dijete crijevnu virozu, što je rijetkost, majčino mlijeko bit će mu najbolji probiotik.
Neka znanstvena istraživanja o antibiotskom djelovanju majčinog mlijeka, otkrila su sasvim slučajno da jedan njen sastojak ubija 40 vrsta raka.
Majčino mlijeko istinski je dar prirode, idealno prilagođeno svim djetetovim potrebama, najsavršenija, najprirodnija i najjeftinija hrana koju možete pružiti svom djetetu, uvijek svježe pripremljena, ispravne temperature i u zdravoj ambalaži.
Uz sve to, dojenje nije dobro samo za dijete, već ima brojne zdravstvene prednosti i za majku.