Čudesna biljka mnogobrojnih ljekovitih svojstava koju svakako preporučam u svakodnevnoj upotrebi!
Ljekovita svojstva aronije
Teško je i nabrojati sva ljekovita svojstva aronije, s obzirom da prema ORAC i TEAC standardima ima najveće antioksidativno djelovanje od sveg bobičastog voća.
Antioksidans antocijan u aroniji, jača imunitet, usporava starenje te svojim antioksidativnim djelovanjem smanjuje rizik od karcinoma.
Bogata je flavonoidima, vitaminima i mineralima, te ima protuupalno, antibakterijsko i antivirusno djelovanje.
U mnogim studijama dokazano je pozitivno djelovanje aronije na srce i krvožilni sustav. Njeni fenolni spojevi doprinose normalnoj funkciji i zaštiti endotela krvnih žila, te imaju antiagregacijski učinak na trombocite.
Kod hiperlipidemije i hiperkolesterolemije značajno smanjuje vrijednosti masnoća u krvi, tj. triglicerida i LDL-a, dok povećava koncetraciju HDL kolesterola (dobrog kolesterola), što su dokazale studije u kojima se cca 6-8 tjedana uzimao sok aronije u količini od 200 ml dnevno. Pokazao se i pozitivan učinak na reguliranje glukoze u krvi kod dijabetesa tipa 2, te snižavanje visokog krvnog tlaka.
Aronija općenito stimulira rad jetre i žuči, što doprinosi i bržem mršavljenju.
Pokazala se korisna i kod osoba sa hipotireozom, jer stimulira rad štitnjače.
U istraživanjima na studentima, otkriven je njen značajan učinak na poboljšanje pamćenja i bolju koncentraciju.
Aronija pospješuje izlučivanje teških metala i radioaktivnih tvari iz organizma što dokazuju istraživanja ruskih znanstvenika.
Sva antioksidativna i protuupalna svojstva aronije, danas se koriste i u prirodnoj kozmetici. Kreme sa aronijom obnavljaju i revitaliziraju kožu, usporavaju proces starenja, a njena protuupalna svojstva pokazala su se korisna kod psorijaze.
Aronija ima vrlo male zahtjeve u pogledu mjesta uzgoja i klima, tako da ju vrlo lako možete imati i u svome vrtu. Bobice koje dozrijevaju krajem ljeta možete koristiti svježe ili ih zamrznuti, te koristiti tijekom cijele godine.
RECEPTI
Aronija ima vrlo trpki okus, koji rijetko kome odgovara, te ju je zato dobro koristiti „zakamufliranu“ u raznim sokovima, smoothijima, čajnim mješavinama, slasticama ili likerima.
Smoothie sa aronijom
2 banane
šaka bobičastog voća (jagode, maline, kupine, borovnice, brusnice, ribizli…)
šaka plodova aronije ili 1 dl soka aronije
šaka mladog špinata
2 žlice chia sjemenki
1 žlica domaćeg meda
3 dl biljnog mlijeka ili vode
Priprema: ubaciti sve sastojke u blender i dobro zblendati., te popiti svježe!
Ovaj smoothie idealan za doručak, jer će dati puno vitamina i energije za početak dana. No, isto tako može poslužiti i kao idealan međuobrok.
Odlično popravlja krvnu sliku i jača imunitet, a mogu ga piti i djeca i odrasli.
Liker od aronije
1 kg svježih ili zamrznutih bobica aronije
500 g smeđeg šećera
1 štapić vanilije
2 štapića cimeta
20 cijelih klinčića
10 zrna kave
1 limun (domaći, neprskani) narezan na kriške
2 litre domaće rakije lozovače
Priprema: bobice aronije malo izgnječiti da puste sok, staviti u veliku staklenku od cca 5 litara sa svim ostalim sastojcima, te uz povremeno miješanje ostaviti da odstoji mjesec dana
Bobice aronije mogu se koristiti i zamrznute, ako se liker sjetite raditi van sezone. Odmrzavanjem će još bolje pustiti sok. Tek kad se skroz odmrznu u staklenki, stavljati ostale sastojke.