Uzroci opadanja i slabljenja kose mogu biti različiti, od raznih upalnih procesa u organizmu, do hormonalnih poremećaja, pretjerane upotrebe raznih kemikalija, te genetski.
Vrlo često je jedan od simptoma kod poremećaja u radu štitnjače, upalnih bolesti crijeva, te kod anemije, pojačanog stresa…
Ovisno o uzroku, razlikuje se i način liječenja, te je zato svaka receptura individualna i samim time različita.
Ljekovito bilje
Biljke koje se koriste za pomoć kod opadanja kose su biljke bogate mineralima, biljke protuupalnog djelovanja, te one koje potiču bolju cirkulaciju.
To su u prvom redu kopriva, preslica i pirika koje su bogate mnogim mineralima poput željeza, kalcija, fosfora, a osobito silicijevom kiselinom koja se ugrađuje u vlasi kose.
Maslačak i čičak bogati su raznim mineralima, a ujedno potiču izbacivanje toksina iz organizma putem bubrega i jetre.
Ružmarin sadrži flavonoide koji potiču cirkulaciju, pa samim time i brži i bolji rast kose.
Neven ima protuupalno djelovanje…
Čajna mješavina za bolji rast kose
Kopriva (Urticae herba) 30 g
Preslica (Equiseti herba) 20 g
Ružmarin (Rosmarini folium) 20 g
Maslačak (Taraxaci radix cum folium) 20 g
Neven (Calenduli flos) 10 g
Priprema: 2 jušne žlice staviti kuhati u litru vode, kad zakipi ostaviti poklopljeno 10-15 minuta, procijediti, čaj pijuckati tijekom dana
Uz čaj, poželjno je uzimati i biljne kapi, koje mogu sadržavati iste ili različite biljke od onih u čaju. Ukoliko je osoba pod stresom, dobro je uzimati biljne kapi matičnjaka, valerijane, hmelja. Radi li se o oslabljenom imunitetu i učestalim upalama, onda su odlične kapi na bazi imele, nevena, bazge, trputca. Kod upalnih bolesti crijeva dobro djeluje menta, kadulja, islandski lišaj, komorač…U svakom slučaju, terapija se određuje individualno.
Mazanje vlasišta
Ricinusovo ulje poznato je po tome što potiče rast kose, a ujedno djeluje protuupalno i protugljivično, pa može pomoći i kod nadraženog vlasišta.
Dodate li u ricinusovo ulje par kapi eteričnih ulja ružmarina i čempresa dodatno ćete potaknuti cirkulaciju i rast, a sa eteričnim uljem lavande smiriti crvenila, svrbež i upale.
Radi li se o peruti, tu će pomoći eterično ulje lovora i čajevca.
U praksi su se vrlo djelotvornima pokazale kopriva i preslica, u kombinaciji sa korijenom čička, hmeljom, ružmarinom…Nakon pranja kose možemo tim čajem ispirati kosu i umasirati u vlasište, a po potrebi se može napraviti i LOSION koji se 2-3 puta tjedno umasirava u vlasište.
Kupka za vlasište
Korijen koprive (Urticae radix) 50 g
Korijen čička (Bardanae radix) 50 g
Ružmarin (Rosmarini folium) 30 g
Hmelj (Lupuli strobulus) 10 g
Priprema: 3 jušne žlice staviti kuhati u litru vode, kad zakipi ostaviti poklopljeno 10-15 minuta, procijediti, čaj umasirati u vlasište i isprati kosu nakon pranja, ne ispirati!
Od svih tih prirodnih sastojaka za njegu kose i vlasišta, mogu se napraviti posebni šamponi i regeneratori, kako bi kožu vlasišta dodatno nahranili i „odmorili“ od kemije.