Dosadan korov kao odličan lijek
Pirika je jedan od najdosadnijih korova u vrtu, čak i meni, jer je se ni ja u svom vrtu nikako ne mogu riješiti. Razmnožava se svojim mnogobrojnim podancima, koji ujedno i jesu njen ljekoviti dio.
U davnim vremenima, kad se čovjek prilagođavao prirodi (a ne prirodu sebi kao danas), pirika je služila i kao hrana i kao lijek.
Znanstvena istraživanja su pokazala sa podanak pirike sadrži mnoge ljekovite sastojke od koji su neki:
- agropyrin koji djeluje protuupalno (poput antibiotika)
- amigdalin poznat kao vit.B7 koji po mnogim istraživanjima djeluje na stanice raka
- manitol koji se kao aktivni sastojak koristi u mnogim lijekovima za diuretičko djelovanje, snižavanje tlaka i detoksikaciju putem mokraće
- inozitol (manje poznat vitamin I) koji je neophodan u metabolizmu masti i kolesterola, te se koristi protiv bolesti jetre
- inulin-prehrambeno vlakno tj.prebiotik koji hrani dobre bakterije u crijevima, te time poboljšava probavu i smanjuje rizik od karcinoma debelog crijeva
- vitamine A i B skupine, željezo, slicijeve kiseline…jabučne kiseline…
Otapa žučne i bubrežne kamence
U fitoterapiji pirika se najčešće koristi protiv pijeska i kamenaca, kako bubrežnih, tako i žučnih, jer ima sposobnost njihovog otapanja.
Nezaobilazna je i u čajnim mješavinama protiv povišenih masnoća u krvi, bolesti jetre i žuči, gihta, reume, te općenito za čišćenje cijelog organizma.
I to nije sve! Njena protuupalna svojstva koriste se i u liječenju upala mokraćnih puteva, prostate, želuca i crijeva, ženskih bolesti…, a može poslužiti i kao zamjena za kavu (poput poznatije cikorije).
Njena ljekovita svojstva zaista su brojna, pa slijedeći put kad ćete se naći u borbi sa pirikom, pomislite da ni ona nije tu bez razloga. Možda samo mi ljudi moramo pronaći put povratka suživotu s prirodom.