B Bolesti i tegobe

Prirodna pomoć protiv PMS-a

„Oni dani u mjesecu“

Neodoljiva želja za slatkim, promjene raspoloženja, plačljivost, nervoza, nabrekle i bolne dojke, nadutost…ukoliko vas svaki mjesec muče iste tegobe, vrijeme je da si probate pomoći. Naravno, najbolje je to učiniti na prirodan način!

Čajne mješavine

U čajnim mješavinama za ublažavanje simptoma PMS-a svakako se moraju naći biljke koje djeluju diuretički (protiv viška tekućine, tj. nadutosti, nabreklih dojki...), a to su npr. kopriva, preslica, zlatnica, breza, peršin..., zatim biljke za balans hormona poput vrkute, konopljike, rusomače..., protiv nervoze melisa, lavanda, kamilica...

Čajnu mješavinu uvijek slažem individualno, ovisno o jačini pojedinih simptoma, no evo jednog univerzalnog recepta s kojim si same možete probati pomoći:

 

Recept:

 Stolisnik (Millefollii herba) 20 g

Vrkuta (Alchemillae herba) 20 g

Melisa (Melissae folium) 20 g

Kopriva (Urticae folium) 20 g

Zlatnica (Solidaginis herba) 10 g

Konopljika (Vitex agni casti) 10 g

 

Priprema:

2 jušne žlice čajne mješavine preliti litrom kipuće vode, pustiti da odstoji poklopljeno 10 minuta, procijediti, dodati med i limun po želji, te pijuckati čaj tijekom dana.

 

Ukoliko se radi o bolnim i obilnim menstruacijama, u čajnu mješavinu treba svakako dodati rusomaču i preslicu, koje će smanjiti krvarenja.

Ako je prisutna i anemija treba povećati udio koprive, te dodati kupinovog lista.

Protiv nervoze i pojačane napetosti, uz melisu, treba dodati lavande i kamilice.

Protiv bolnih i nabreklih dojki odlična je vrkuta, ali i imela, ružmarin, zlatnica…, a kod želučanih tegoba stolisnik i komorač.

Nije uvijek sve tako jednostavno, pa se radije za savjet i pomoć obratite stručnoj osobi.

 

konopljika caj - Konopljika -

 

Biljne kapi

Uz čajne mješavine idealno bi bilo piti odgovarajuću tinkturu. U mojoj praksi, u većini slučajeva, idealnom se pokazala konopljika u kombinaciji sa stolisnikom i vrkutom, u dozi od 50 do 100 kapi dnevno, ovisno o težini simptoma, preporučljivo u 2. polovici ciklusa.

Eterična ulja

Mješavina eteričnih ulja poput lavande, melise i geranija u duft lampici dodatno pomaže oslobađanju stresa i napetosti.

Eterično ulje lavande može se staviti u neko bazno ulje po želji (npr. bademovo) ili mlijeko za tijelo, te se njime lagano masirati u dane PMS-a, ali i inače.

Prehrana

U prehranu treba uvrstiti više zelenog lisnatog povrća i orašastih plodova, a smanjiti unos kofeina i šećera, gaziranih pića, te industrijski prerađene hrane.

Manjak magnezija prisutan je kod većine žena i djevojaka sa simptomima PMS-a.

Magnezij najbolje možemo nadomjestiti raspršivanjem tzv. „magnezijevog ulja“ po koži, kojeg možete nabaviti u ljekarni ili ga sami napraviti kod kuće.

Magnezijevo ulje:

8 žlica magnezijevog klorida rastopiti u 125 ml vode-staviti u bočicu s raspršivačem, te koristiti više puta dnevno. Tijelo će na taj način samo resorbirati onoliko magnezija koliko mu nedostaje.

Kretanje na svježem zraku

I zadnje, ali ne manje važno, što više kretanja na svježem zraku potaknut će cirkulaciju i lučenje serotonina koji će na prirodan način umanjiti bolove i napetost.


Želite li riješiti svoje zdravstvene tegobe na prirodan način, uz pomoć ljekovitog bilja,

te očuvati ili unaprijediti svoje zdravlje, bez štetnih nuspojava i kontraindikacija?

 

Kontaktirajte nas!

Najčitanije

Najnovije

13 Svibanj 2020
16 Travanj 2020
31 Siječanj 2020
30 Siječanj 2020

Želite li riješiti svoje zdravstvene tegobe na prirodan način, uz pomoć ljekovitog bilja,

te očuvati ili unaprijediti svoje zdravlje, bez štetnih nuspojava i kontraindikacija?

Maja Žalac, dipl. ing.agr.
FITOTERAPEUT

Mob:
099 6918 406