B Bolesti i tegobe

Kašalj

Ukoliko kašalj traje dulje vrijeme, a prati ga povišena temperatura, otežano disanje, te malaksalost i loše opće stanje, uz slab apetit, obavezno se treba javiti liječniku koji će ustanoviti uzrok bolesti. Ako se radi o bakterijskoj upali, liječnik će prepisati antibiotik. No, vrlo često uzročnici respiratornih bolesti su VIRUSI, a tada antibiotik ne pomaže.

Dobro je jedno vrijeme izbjegavati mlijeko i mliječne proizvode (stvaraju još veće količine sluzi), gazirana pića, voćne čajeve i voćne sokove (zbog kiselosti), te hranu poput prepečenca, kokica i raznih sjemenki koja svojim mrvicama mogu dodatno nadražiti ždrijelo i uzrokovati kašalj.

Kod svih vrsta kašlja preporučljivo je piti mnogo tople tekućine, koja će umiriti suhi kašalj, hidratizirati nadraženu sluznicu, ali i razrijediti nagomilanu sluz i olakšati iskašljavanje.

Na sreću, i u ovom slučaju, prirodna ljekarna sa svojim ljekovitim biljem, nudi rješenje i pomoć. Posegnemo li za pravim čajem u pravo vrijeme, možemo bitno ublažiti simptome, ubrzati ozdravljenje i izbjeći da se kašalj ostane „vući“ duže vrijeme.

Biljke koje pomažu kod kašlja su biljke sa sluzi (mucilaginozne biljke) u kombinaciji sa biljkama antibiotskog, ekspektorantskog i/ili antitusičnog, te karminativnog djelovanja. U prirodi ih ima mnogo, a ovdje sam izabrala neke koje su se u mojoj praksi pokazale vrlo djelotvorne.

Gotovo nikad biljke ne koristim kao monodroge, već u mješavinama gdje se one međusobno nadopunjuju. A i u prirodi nam se tako nude!

ISLANDSKI LIŠAJ (Cetraria islandica) sadrži preko 50 % sluzi i ima antibiotsko djelovanje, što ga čini idealnom biljkom za liječenje bolesti dišnih organa od prehlade sa prekomjernom sluzi, kašlja, bronhitisa, hripavca, te svih oboljenja pluća. Smanjuje nadražaj i razrjeđuje sluz pa je nepogrešiv izbor kod svih vrsta kašlja.

TRPUTAC (Plantago sp.) je prirodan antibiotik, antibakterik i antiasmatik. Poznat je lijek za sve vrste kašlja i bolesti dišnog sustava.

CRNI SLJEZ (Malva sylvestris) spada u mucilaginozne biljke, tj. biljke koje sadrže sluz, pa izvrsno pomaže kod upala svih sluznica u organizmu (želuca, crijeva, mjehura), a preporučuje se kod kašlja, promuklosti, plućnog i bronhijalnog katara.

MAJČINA DUŠICA (Thymus serpillum) antiseptik je za sve unutrašnje, pa tako i dišne organe. U čajnoj mješavini ili u obliku sirupa djeluje i kao ekspektorant (olakšava iskašljavanje) i kao antitusik (umiruje nadražaj na kašalj). Pomaže kod bronhitisa, astme, emfizema pluća, tuberkuloze, hripavca, prehlade i gripe.

MENTA (Mentha piperita) osvježava i olakašava disanje. Ljekovito djeluje na bronhe i sinuse, umiruje kašalj i pomaže kod iskašljavanja, prehlade, groznice i bronhitisa. Međutim, MENTOL kojeg sadrži nije prikladan za dojenčad i malu djecu jer može izazvati smetnje nalik gušenju. Zato masti, meleme, ulja i slično sa mentolom treba izbjegavati do treće godine života djeteta. Povremeno uzimanje čaja u pravilno određenoj terapijskoj dozi nema štetnih nuspojava, no to treba prepustiti iskusnom fitoterapeutu.

ANIS (Pimpinella anisum) je poznat u liječenju sluznice bronha, tako što rastapa i omekšava sluz, te time olakšava iskašljavanje, a ujedno sprečava grčeve u najfinijim mišićima u najmanjim bronhijama. Djeca ga rado piju, a pomaže i kod astme, te prehlade i gripe. Iako je odličan za dojenje, trudnice ga ne bi smjele piti.

DIVIZMA (Verbascum thapsus) djeluje protuupalno, smanjuje nakupljanje sluzi u plućima, pospješuje iskašljavanje. U čajnim mješavinama neizostavna je biljka kod astme, bronhitisa, hripavca, te posebno kod suhog, nadražajnog i noćnog kašlja. Koristi se u manjoj količini, ovisno o dobi, najbolje uz stručni savjet fitoterapeuta.

Čajna mješavina protiv svih vrsta kašlja:

Islandski lišaj (Lichen islandicus) 20%

Trputac (Plantaginis herba) 20 %

Crni sljez (Malvae sylvestris flos) 20%

Majčina dušica (Thymus serpilli herba) 15%

Menta (Menthae piperitae folium) 10 %

Anis (Anisi fructus) 5 %

Divizma (Verbasci flos) 5 %

Priprema čaja: 1 ravno punjenu jušnu žlicu čaja staviti u ½ litre hladne vode - kada voda zavrije, neka kuha na laganoj vatri 1 minutu, ostaviti poklopljeno 5-10 minuta, procijediti i popiti tijekom dana.

Dozu određenih biljaka i količinu popijenog čaja uvijek treba prilagoditi stanju i dobi djeteta!

 

Uz čaj, za olakšavanje disanja, smirivanje nadražaja na kašalj, ali i za lakše iskašljavanje može se u prsa i leđa lagano umasirati posebna mješavina biljnih i eteričnih ulja.

RECEPT:

Bademovo ulje 100 ml

Eterično ulje lavande 20 kapi

Eterično ulje eukaliptusa 20 kapi

Eterično ulje mente 5 kapi

Masaža prsa i leđa mješavinom eukaliptusa, lavande i mente oslobodit će tijelo nagomilane sluzi, otvoriti sinuse, olakšati bolove koji se javljaju kod gripe i prehlade, a resorpcijom u krvotok djelovati protuupalno.

Kap, dvije ove mješavine se može staviti i ispod nosa, više puta na dan, da bi se olakšalo disanje ukoliko je nos začepljen, ali i navečer prije spavanja. Poznato je da lavanda djeluje umirujuće, pa time pomaže boljem snu. Eukaliptus i menta olakšat će disanje i smiriti nadražene sluznice.

 


Želite li riješiti svoje zdravstvene tegobe na prirodan način, uz pomoć ljekovitog bilja,

te očuvati ili unaprijediti svoje zdravlje, bez štetnih nuspojava i kontraindikacija?

 

Kontaktirajte nas!

Najčitanije

Najnovije

13 Svibanj 2020
16 Travanj 2020
31 Siječanj 2020
30 Siječanj 2020

Želite li riješiti svoje zdravstvene tegobe na prirodan način, uz pomoć ljekovitog bilja,

te očuvati ili unaprijediti svoje zdravlje, bez štetnih nuspojava i kontraindikacija?

Maja Žalac, dipl. ing.agr.
FITOTERAPEUT

Mob:
099 6918 406