A Aromakozmetika

Biljke za olakšavanje tegoba puberteta 2

AROMA ŠAMPON

Kako biste sami napravili svoj aroma šampon, uzmite što prirodniji šampon bez mirisa te ga obogatite eteričnim uljima poput čempresa, ružmarina, lavande, kadulje, limuna, čajevca. Na 100 ml šampona potrebno je staviti ukupno oko 30-50 kapi eteričnih ulja.

Nakon pranja, dobro je na vlasište nanijeti biljni losion koji se ne ispire. Ili, jednostavno, pranje kose završiti ispiranjem čajem od koprive, kadulje ili mente.

Losion za masnu kosu

50 ml hidrolata kadulje

50 ml hidrolata čajevca

2,5 ml biljnog glicerola

5 kapi eteričnog ulja čajevca

5 kapi eteričnog ulja prave lavande

5 kapi eteričnog ulja limuna

5 kapi eteričnog ulja atlaskog cedra

 

Priprema: na dno bočice od 100 ml staviti glicerol, pa dodati eterična ulja i hidrolate-sve dobro promućkati, zatvoriti . Tako pripremljen losion nanijeti na vlasište 2-3 puta tjedno, nakon pranja i brisanja kose(ne ispirati ga!).

Hidrolati i eterična ulja u ovom losionu reguliraju lučenje sebuma, djeluju protiv masne kože vlasišta, te eventualne prhuti i svrbeža.

Protiv ovog problema odlični su se pokazali KRUTI aroma šamponi koji sa svojim potpuno prirodnim sastojcima odlično djeluju na kosu i vlasište, no njihovu izradu ipak treba prepustiti iskusnim rukama.

POJAČANO ZNOJENJE

Znojenje je prirodan proces hlađenja organizma koji se obično javlja kod povišene vanjske ili unutarnje temperature, pojačane fizičke aktivnosti, no može se javiti i kod stanja stresa, jakih emocija, straha, te hormonalnog disbalansa u doba puberteta, kao i kod menopauze.

Prekomjerno znojenje u pubertetu vrlo je neugodan problem koji često izaziva dodatan stres, nesigurnost, smanjuje samopouzdanje. Neugodan miris i mokri krugovi ispod pazuha najmanje je što treba bilo kome, a osobito mladima u ovom osjetljivom razdoblju odrastanja.

I ovdje zdrava prehrana može uvelike pomoći. Potrebno je smanjiti unos zasićenih masnih kiselina životinjskog porijekla, rafinirane šećere, bijelo brašno,te povećati unos svježeg voća i povrća, integralnih žitarica, te osobito hrane bogate cinkom. Nedostatak cinka doprinosi jačem znojenju i lošem zadahu tijela, a njime je bogat špinat, peršin, prokulica, krastavci, mahune, cikorija, šparoge, suhe šljive, integralne žitarice...

PRIRODNA LJEKARNA

Postoji nekoliko biljaka koje na prirodan način, bez štetnih nuspojava, sprečavaju prekomjerno znojenje.

Na prvom mjestu to je kadulja (Salvia officinalis) čija upotreba se pokazala osobito djelotvornom kod mladih u pubertetu. Korisna je iznutra u obliku čaja i izvana u obliku kupki.

U čajnim mješavinama uz kadulju korisne su melisa, kamilica i lavanda, biljke koje lagano smiruju, te preslica , angelika, vrkuta i tormentila koja uz liječenje nervoze, djeluju na metabolizam i adstrigentno.

Čajna mješavina protiv znojenja

Kadulja (Salviae flos) 30 g

Melisa (Melissae folium) 20 g

Kamilica (Matricariae flos) 15 g

Prelica (Equiseti herba) 10 g

Lavanda (Lavandulae flos) 10 g

Vrkuta (Alchemillae herba)10 g

Angelika (Angelicae radix) 5 g

Tormentila (Tormentillae rhizoma) 5g

Upotreba antiperspirantnih dezodoransa sa dodatkom aluminija, parabena i niz drugih štetnih sastojaka ne mora biti jedini izbor. Biljke imaju dalekosežniju povijest u upotrebi kao dezodoransi.

BILJNA KUPKA

Po starim receptima protiv znojenja mogu pomoći kupke od listova oraha i hrastove kore, što ima smisla jer oboje djeluju adstrigentno tj. skupljaju pore znojnih žlijezda. U kupku je dobro dodati i malo timijana, koji djeluje antiseptički, pa sprečava razvoj bakterija koje uzrokuju loš miris. Kupka se koristi za ispiranje ispod pazuha 2-3 puta dnevno. Priprema se tako da se u litri vode skuhaju 3 žlice hrastove kore, 2 žlice orahovih listova i 1 žlica timijana. Umjesto ispiranja, možete namočiti čistu gazu (vatu) u kupku i držati je nekoliko minuta pod pazuhom kao oblog.

SODA SA ETERIČNIM ULJIMA

No, ukoliko vam se to čini nepraktičnim, vrlo jednostavan način je nanošenje sode bikarbone sa par kapi eteričnih ulja limuna i kadulje ispod pazuha. Soda pridonosi isušivanju, te neutralizaciji neugodnih mirisa (nešto slično kao kad je stavite u hladnjak), a eterična ulja djeluju na regulaciju lučenja znojnih žlijezda, protubakterijski i već same po sebi imaju ugodan miris.

PRIRODAN DEO-STICK

Za one malo spretnije i kreativnije, donosim recept za prirodan deo stick koji se pokazao vrlo djelotvornim protiv prekomjernog znojenja i suzbijanju neugodnih mirisa.

Recept:

10 g shea maslaca

10 g kakao maslaca

10 g kokosovog ulja

12 g pčelinjeg voska

4 g sode bikarbone bez aluminija

4 g kukuruznog škroba

0,5 g cink oksida

10 kapi eteričnog ulja kadulje

5 kapi eteričnog ulja ružmarina

5 kapi eteričnog ulja limuna

(osim ovih ulja, po izboru možete kombinirati i lavandu, čajevac, bergamot, naranču)

Priprema: u vodenoj kupelji sve izmiješati i otopiti, osim eteričnih ulja-njih dodati na kraju. Dobivenu smjesu uliti u kalupe za deo stickove i pustiti da se sve stisne i ohladi.


Želite li riješiti svoje zdravstvene tegobe na prirodan način, uz pomoć ljekovitog bilja,

te očuvati ili unaprijediti svoje zdravlje, bez štetnih nuspojava i kontraindikacija?

 

Kontaktirajte nas!

Najčitanije

Najnovije

13 Svibanj 2020
16 Travanj 2020
31 Siječanj 2020
30 Siječanj 2020

Želite li riješiti svoje zdravstvene tegobe na prirodan način, uz pomoć ljekovitog bilja,

te očuvati ili unaprijediti svoje zdravlje, bez štetnih nuspojava i kontraindikacija?

Maja Žalac, dipl. ing.agr.
FITOTERAPEUT

Mob:
099 6918 406